Пропускане към основното съдържание

Младите депутати на ДПС


Младостта непрестанно е била движеща сила при възникването и развитието на Движението за права и свободи. То се заражда в последните години на тоталитарния режим като нелегална организация на млади хора и съратници на Ахмед Доган (тогава на 32 г.).

Още през 1990 г., едновременно с изграждането на структурите на ДПС в страната се създават и първите студентски дружества към ДПС в университетските центрове: Варна, София, Шумен, Пловдив, Кърджали, Русе и т.н. Тези дружества възникват спонтанно, като израз на стремежа у младите хора в условията на плурализъм и демокрация да получат поле за изява на своите новоосъзнати стремежи за срещи, дискусии, младежки забави, курсове и др. Дълги години тези студентски дружества съществуват и действат самостоятелно, без някаква централизирана структура, помагайки на много млади хора да се запознаят с идеите и да се включат в организационния живот на местните структури на ДПС.

Едва в края на 1997 г. и началото на 1998 г. възниква и се утвърждава идеята за създаването на една единна младежка организация на ДПС с централизирано ръководство.Тогава група млади ентусиасти, сътрудници към централата на ДПС, получават мисията да обиколят страната и да обхванат съществуващите към момента студентски и младежки структури и да инициират създаването на нови там, където има подходящи условия. В резултат нa изпълнението на тази задача се стига до провеждането, през 1998 г. в гр. Шумен, на Първата (Учредителна) Национална конференция на младежите в ДПС, на която се учредява Съюзът на Академичните и младежки дружества в ДПС (САМД в ДПС). Приема се Правилник и се избира централно ръководство на САМД в ДПС с председател Мустафа Карадайъ.

В предното Народно събрание 30% от групата на ДПС бяха млади хора, и в 48-ото Народно Събрание не се очертава по-различна гледка. Движението за права и свободи има 9 млади народни представители.

 

 

 

Сезгин Юсеин Мехмед – 29 МИР Хасково

Дата на раждане : 2/04/1987 , София , България

Депутат в  45-то, 46-то, 47-мо Народни събрания

Завършил е магистърска степен по „Политически мениджмънт и публични политики” в Нов български университет, бакалавърска степен по специалност „Маркетинг” и професионална квалификация „Икономист”. Българско училище за политика „Димитър Паница” – Випуск 2015, Световният форум по демокрация в Страсбург – 2015 г. Два мандата член на Управителния съвет на Национален младежки форум (НМФ). Секретар на Младежко ДПС в периода 2013 – 2016 г. Заместник-председател на Младежко ДПС с ресор „Връзки с академични дружества и обучения“ в периода 2016 – 2020 г. На 22.11.2020г. е избран за председател на Младежко ДПС. Владее турски и английски език.

 

 

Юсеин Хасанов Вейселов – 07 МИР Габрово

Роден на 16-ти декември 1993 в с.Петко Славейков, общ.Севлиево, обл.Габрово.

Завършил е Медицинския факултет на „Тракийски университет“, гр. Стара Загора със специалност „Медицинска рехабилитация и ерготерапия“.

Това ще е второто участие на Вейселов във парламента. За първи път той беше избран на изборите за народни представители за Четиридесет и седмото Народно събрание, произведени на 14 ноември 2021.

 

Ертен Белгинова Анисова - 08 МИР Добрич

Родена на 25 април 1990 г. в гр. Добрич. Придобила магистърска степен по „Право“ във Великотърновски университет „Св. св Кирил и Методий“. Завършила магистратура по „Международни икономически отношения“ във Великотърновски университет „Св.св. Кирил и Методий“ и бакалавър по „Политология“ в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Член на Младежко ДПС от 2008г. Провела е стаж в Европейския парламент и в Министерски съвет. Владее турски и английски език.

 

Павлин Павлов Кръстев - 09 МИР Кърджали

Дата на раждане : 7/06/1988 , Ардино , България
По професия е IT специалист. Работил е в общинската администрация в Ардино и в частния сектор. Павлин Кръстев е бил общински съветник от ДПС в Ардино.

Избран е за народен представител в 3 поредни Народни Събрания ( 46,47 и 48 ) след като лидерът на Движението за Права и Свободи Мустафа Карадайъ избира да бъде депутат от Шумен. 

 

Байрам Юзкан Байрам - 09 МИР Кърджали

Дата на раждане : 5/08/1986 , Кърджали , България

Байрам Байрам е роден в Кърджали, на 34 години, женен с две деца. Средното си образование е завършил в Професионална гимназия по икономика „Алеко Константинов“ в Кърджали. Има две бакалавърски степени – „Финанси“ и „Педагогика по история и география“ във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“. Магистърската си степен „Екология и опазване на екосистемите“ е придобил в ПУ „Паисий Хилендарски. Завършил е също Националната програма „Управленски умения“ в Българското училище за политика „Димитър Паница“ към Нов български университет. Занимава се с политика от 18-годишен. Учредител е на академичната организация на Младежко ДПС във Велико Търново през 2007 г. Има три мандата като общински съветник в Кърджали. Депутат в 45-ото и 46-ото Народно и 47-ото събрание. Работил е като мениджър на банка в родния си град.

 

 

Небие Исмет Кабак – 13 МИР Пазарджик

Дата на раждане : 16/03/1997 , Велинград , България
Семейно положение:  омъжена
Категория професия:   икономист
Специализация:             финансов контрол и финансов мениджър

Участие в предишно НС: 47 

 

Осман Акчай Мурадов – 13 МИР Пазарджик

Осман Мурадов е на 32 години, от с. Нова махала, община Батак, област Пазарджик. Средното си образование е завършил в Математическа гимназия „Константин Величков“, гр. Пазарджик. Притежавам бакалавърска степен „Икономика на транспорта“ и магистърска степен „Икономика на търговията“ от Университета за национално и световно стопанство, гр. София. Също така в момента следва право в УНСС. Работи в частната сфера по специалността си като управител транспорт в няколко фирми. Втори мандат е общински съветник, избран от листата на ДПС в община Батак, като е бил председател на Постоянната комисия по „Финанси, икономика и бюджет“ и в момента е председател на Постоянната комисия по „Общинска собственост, законност и ред“. Втори мандат е председател на Областния съвет на Младежко ДПС Пазарджик.

 

 

Анджей Веселинов Джандев – 22 МИР Смолян

Роден на 03 октомври 1996 г. с. Старцево общ. Златоград

Джандев е електроинженер, завършил в „Технически университет“- София. Работи като експерт – търговия с електрическа енергия, диспечиране и изготвяне на търговски графици, прогнозиране и планиране на търговско портфолио към борсовите пазари.

Владее английски език.

Джандев е председател на Общинската структура на ДПС- Златоград.

 

Имрен Исметова Мехмедова – 28 МИР Търговище

Дата на раждане : 3/05/1990 , Търговище , България

Професия: икономист

Депутат в 44-то, 45-то, 46-то, 47-мо Народни събрания

 

 

 

Коментари

Популярни публикации от този блог

Ахмед Доган купи ТЕЦ "Варна"

Около пет години преди да се оттегли от активната политика, лидерът на ДПС Ахмед Доган беше казал: "Аз съм инструментът във властта, който разпределя порциите на фирмите в държавата." Сега, пет години след покушението срещу него, почетният председател на движението се превръща във фактора, от който зависи да има ток за всички потребители, ако има недостиг. Новата роля идва през ТЕЦ "Варна", на който Доган вече е мажоритарен собственик. Неработещата от три години централа беше купена преди по-малко от година от семейството на близкия до ДПС бивш транспортен министър Данаил Папазов, който я рестартира с многомилионни държавни подаръци през т.нар. студен резерв. С договори от 7 август синът и дъщерята на Папазов са продали на Ахмед Доган общо 70% от семейната транспортна компания "Сигда", през която беше придобита ТЕЦ "Варна", за поне 48.5 млн. евро от опитващата се да излезе от България CEZ. Така политикът, произнесъл откровената ф

Bulgaristan'dan zorunlu göç

Bulgaristan'da 45 yıl iktidarda kalan komünist rejimin ülkedeki Türk ve diğer Müslümanlara uyguladığı asimilasyon kampanyasının üzerinden 30 yıl geçti.      Bulgaristan'da 1944-1989 yıllarında iktidarda kalan komünist rejimin ülkedeki Türk ve diğer Müslümanlara uyguladığı asimilasyon kampanyasının yol açtığı zorunlu göçün üzerinden 30 yıl geçti. Eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin (SSCB) desteğiyle 1944'te hükümeti devirerek yönetimi ele geçiren Bulgaristan Komünist Partisi (BKP), iktidarda kaldığı 45 yıllık dönemin son yıllarında ülkedeki Türk ve diğer Müslümanları asimile etmeye çalıştı. Tek milletli bir devlet yaratma çabasındaki komünistler ibadet yasağı getirdi, Türk ve Müslümanların isimlerini değiştirdi. "Bulgarlaştırma" girişimleri sonucu 1985 sonuna dek 310 bin kişinin isimleri değiştirildi. Ülkede asimilasyon kampanyasına karşı Müslümanların direnişinde 24 kişi hayatını kaybetti. Cebel şehri civarında başlayan direniş, tüm ü

Bulgaristan’dan Türkiye’ye Göçler

Osmanlı devleti zamanında Bulgaristan’ın hemen her yerinde Türkler çoğunluktaydı. 93 harbi olarak bilinen 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşından sonra bütün Balkanlar, Rumeli ve özellikle Bulgaristan’dan yüz binlerce Türk çok zor şartlarda Türkiye’ye göçtü. Bu sebepten Balkanlar ve Rumeli’nin bazı bölgelerinde hiç Türk kalmadığı gibi pek çok yerlerde de azınlık durumuna düştüler. Göç Tarihleri I. 1877-1878 Göçü Bulgaristan'dan ilk büyük Türk göçü, “ 93 Muhacereti ” olmuştur. Yani 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında görülen bozgun göçü. Bu göç, Bulgaristan'ın kuruluş günlerine rastlamış ve yedi ay kadar süren 1877-1878 savaşında bir milyon kadar Rumeli Türkü göçe zorlanmıştır. Hukuki antlaşmalar yapılmadan göçe zorlanan yüz binlerce Türkün geride bıraktıkları mallar, mülkler Bulgarlarca yağma edildi. Bulgar ve Rus tarihçileri bu büyük gasp olayını uzun zaman gizlediler. 1953'te Bulgar devletinin 75. yıl dönümünde bu konuda yayın yapmaya ve bir “ toprak i

Етикети

Показване на още