Пропускане към основното съдържание

Публикации

Показват се публикации от декември, 2021

Хореограф, режисьор и балетмайстор, кой е проф. Хикмет Мехмедов?

  С орден „Стара планина“ първа степен бе удостоен хореографът, режисьор и балетмайстор, проф. Хикмет Мехмедов. Орденът му беше връчен от президента Румен Радев във вторник, за изключително големите му заслуги в областта на културата и изкуството. Президентът Румен Радев връчва орден орден „Стара планина на проф. Хикмет Мехмедов Кой е Проф. Хикмет Мехмедов? Проф. Хикмет Мехмедов е роден на 4 юни 1950 г. в град Кърджали. Започва първите си уроци по балет в родния град. Всичко обаче започва от балетната школа в Кърджали, разказва Мехмедов. “След школата си взех малкото куфарче и потеглих към София, за да правя това, в което се влюбих”, казва той. През 1971 г. завършва Държавното хореографско училище (днес Национално училище за танцово изкуство) в София. След завършването си започва работа в балета на Софийска опера. От 1972 г. до 1977г. проф Хикмет Мехмедов е артист, впоследствие солист в Балет „Арабеск“. През есента на 1977 г. е приет в Санктпетербургската държавна консерватория „Н.А.

Български турци в Турция искат международната общност да накаже българските комунисти както Слободан Милошевич

 Някои членове на българското турско малцинство се надяват да привлекат световното внимание към нарушенията на правата на човека , извършени от авторитарните управници на страната срещу турците през 80-те години на миналия век , пише ТРТ.   На 12 януари 1985 г. Ахмет Алпай, 23-годишен студент в Техническия университет в София , е задържан от прословутата българска тайна полиция в държавата под комунистическо управление , която е била част от желязната завеса по време на Студената война. "Беше студен и снежен ден, когато те насилствено влязоха в дома ни, сякаш нападат терористична клетка ", спомня си Алпай за нападението на полицията тогава. "Казаха на жена ми, че ще бъда задържан за кратък период за разпит", разказва той. Но след като напуснали дома, един от хората от тайната полиция му казал, че "ако се опиташ да избягаш, ще те застрелям ". Като представител на българското турско малцинство, Алпай не е обвинен за нищо , тъй като никога не е б

В Кърджали прожектираха филм за „Възродителния процес“ - „Yadigâr“

Документалният филм „Yadigâr“ - в превод "Памет" бе за първи път показан в Кърджали. Режисьор на филма е Кенан Ерер, който работи като продуцент за Deutsche Welle и живее в Брюксел. Домакин на прожекцията беше евродепутатът от ДПС и съпредседател на АЛДЕ Илхан Кючюк.     По време на прожекцията зрителите изживяха емоционални моменти свързани със съпротивата срещу насилствената смяна на имената на турското население в България през 1984 година.    Филмът е заснет през август 2021 г., като в него участват свидетели и потърпевши на събитията от престъпните действия на тоталитарния режим.  "Беше студен и снежен ден, когато те насилствено влязоха в дома ни, сякаш нападат терористична клетка ", спомня си Алпай за нападението на полицията тогава.    По официални данни на България в Белене има 517 турски затворници. Но се смята, че тази бройка е била много по-голяма.    

Етикети

Показване на още